Login Enrol Contact Go

Event Detail

Essex Cat Club

13 April 2019
Schedule
Entry Form
Entries close 19th March
Due to the size of our entry, we have decided to extend out closing date until 27th March, with class upgrades being accepted from shows on 30th March if received by the show management by 6.pm on 31st March. Would all latecomers please get their entries in as soon as possible to allow us to complete our paperwork.
Essex Joint Show Managers
Click on show title for judge changes

Championship Show with Household Pets

Show Manager
Mrs Caroline Roberts
108 Petts Wood Road
Petts Wood
Orpington
BR5 1LE

Asst SM: Miss C Brown

JUDGE CHANGES

Unfortunately 2 of our published judges have had to withdraw through ill health. We wish Teresa Cole and Pamela Wilding a speedy recovery. Their classes will be judged as shown below: -

Section 1 All Teresa Coles classes will now be judged by Sally Tokens

33 Seal Colourpoint

34 Blue Colourpoint

37 Tabby Colourpoint

65 Tortoiseshell Kitten

66 Chocolate Tortoiseshell Kitten

114 Tortie or Chocolate Tortie and White Neuter

115 Blue or Lilac Tortie and White Neuter

116 Bi Coloured Neuter

119 Seal Colourpoint Neuter

120 Blue Colourpoint Neuter

122 AOC Self Colourpoint Neuter

123 Tabby Colourpoint Neuter

All Section 1 Miscallanous classes will be judged by
Mrs J Wilkinson

Section 2

Teresa and Pamela's Classes will be judged as shown below

139/140 Grand Class 2a AC Birman, Ragdoll or Ragamuffin Champion M/F

Mrs J Green

145 Seal Point Birman Adult

Mrs S Moore

146 Blue Point Birman Adult

Mrs S Moore

175 Coloupoint or Mitted Ragdoll Kitten

Mrs V Anderson-Drew

176 AC Bi Colour Ragdoll Kitten

Mrs V Anderson-Drew

181 AC Silver Somali Kitten

Mrs S Moore

182 AOC Somali Kitten

Mrs S Moore

183 AC Somali SH Kitten

Mrs S Moore

201/202 Grand Class 2c AC Main Coon or Siberian Premier Neuter M/F

Mrs S Moore

204 Blue Point Birman Neuter

Mrs S Moore

210 Ragmuffin Neuter

Mrs C Gainsbury

Miscallanious classes will be judged by Mrs S Moore with the Presidents Memorial Classes (897/898/899) being judged by Mrs C Gainsbury

Section 3

232 Grand Class Selkirk Rex Champion M

Mrs J Bradley

233 Grand Class Selkirk Rex Champion F

Mrs J Bradley

Section 4

376 Sphynx Adult

Mrs V Anderson-Drew

377 Laperm Adult

Mrs V Anderson-Drew

409 Laperm Kitten

Mrs V Anderson-Drew

448 Sphyx Neuter

Mrs V Anderson-Drew

449 Laperm Neuter

Mrs V Anderson-Drew

460 Sokoke Neuter

Mrs V Anderson-Drew

480 Asian Tiffanie Adult

Mrs J Dell

502 Asian Smoke/Shaded & Tipped Burmilla Kitten

Mrs J Dell

503 Asian Tabby Spotted Macherel or Tipped Kitten

Mrs J Dell

516 Grand Class 5B AC Asian Toinese or Australian Mist Neuter Male

Mrs V Anderson-Drew

517 Grand Class 5B AC Asian Toinese or Australian Mist Neuter Female

Mrs V Anderson-Drew

Section 6

546 Foreign White Adult

Mr P Williams

547 Oriental Black Adult

Mr P Williams

590 Oriental Fawn Kiten

Mr P Williams

591 Orientl Spotted Tabby Kitten

Mr P Williams

626 Oriental Blue Neuter

Mr P Williams

627 Oriental Red Neuter

Mr P Williams

632 Oriental Fawn Neuter

Mr P Williams

633 Oriental Spotted Tabby Neuter

Mr P Williams

638 Oriental SH and LH Bi Colour Neuter

Mr P Williams

639 Oriental L/H Neuter

Mr P Williams

Pamela Wildings Miscellaneous classes will be judged by Mr P Williams

Household Pets

933 Imperial Class AC Pedigree Pet Grand Master Cat

Mrs J Dell

940 SH Self (single colour) Cat

Mrs J Dell

All Mrs P Wildings Side classes will be judged by Mrs J Dell